Drewniane domy cieszą się coraz większą popularnością. Dotyczy to nie tylko domów sezonowych, ale i całorocznych. Nic w tym dziwnego, są dużo szybsze w budowie niż domy tradycyjne, ekologiczne i energooszczędne. Dodatkowo pojawienie się specjalistycznych metod obróbki i zabezpieczenia drewna, sprawiło, że mogą być tak samo wytrzymałe jak w przypadku standardowych domów murowanych. Kusząca jest również ich cena. Z reguły domy drewniane są tańsze niż ich murowane odpowiedniki. Stanowi to dużą zaletę, zwłaszcza dla młodych osób, których zdolności kredytowe są ograniczone.
Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących przygotowanie planu budowy domów z drewna. Jeśli zastanawiamy się nad tego typu inwestycją, warto dowiedzieć się, z jakiego typu konstrukcjami drewnianymi się spotkamy.
Rodzaje domów drewnianych
Różne rodzaje drewnianych domów różnią się sposobem montażu poszczególnych elementów, wykorzystanymi materiałami i sposobem ich obróbki. Sprawia to, że posiadają również unikatową estetykę.
Domy drewniane z bali
Tego typu domy są budowane z bali o średnicy pomiędzy 10 a 30 cm. Największe bale są przeznaczone do konstrukcji, w których wykorzystuje się mniejszą ilość materiałów izolacyjnych. Duże bale drewna zatrzymują ciepło. Domy z bali drewnianych są łatwe w modyfikacji i pozwalają na budowę domów o wyglądzie tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
Wśród typów bali, stosowanych w budownictwie domów, wyróżnić możemy:
Bale pełne: wykonane są z litego drewna. Na rynku dostępne są bale okrągłe pełne, dwustronne zaokrąglone, prostokątne. Nie różnią się niczym poza kształtem.
Bale klejone: powstają poprzez sklejenie ze sobą dwóch lub więcej mniejszych elementów. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można stworzyć dom drewniany nie wymagający dodatkowego ocieplenia. Ściany drewnianego domu, który nie wymaga dodatkowej izolacji powinny mieć grubość przekraczającą 20 cm.
Bale izolowane: są one dostosowane do różnego rodzaju metod izolacyjnych. Same bale izolacyjne powinny posiadać stosowny certyfikat określający ich współczynnik izolacyjności cieplnej (mniejszy niż 0,50 W/m2k dla ścian jednolitych i mniejszy niż 0,30 W/m2k dla ścian warstwowych).
Bale warstwowe: wykonuje się je z okładzin drewnianych oraz materiału izolacyjnego, takiego jak wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji poprzez pustkę powietrzną. Jest to nowe rozwiązanie, które stosowane jest dopiero od niedawna.
Domy drewniane szkieletowe
Domy szkieletowe nazywane są również domami kanadyjskimi, ponieważ cieszą się dużym zainteresowaniem w Kanadzie. Zastosowana technologia polega na przygotowaniu drewnianego szkieletu domu, który montuje się na przygotowanych wcześniej fundamentach. Poza fundamentami tego typu budynki nie wymagają żadnej innej pracy „mokrej”. Dzięki temu domy szkieletowe można montować nawet w zimie. Drewno i potrzebne metalowe łączniki są przygotowywane i zabezpieczane na hali produkcyjnej, więc trudniejsze warunki atmosferyczne nie stanowią problemu. Jako izolację takiego domu, najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną.
Budowa domów drewnianych szkieletowych jest szyba. Nie przekracza czterech miesięcy w przypadku składania elementów na placu budowy. Jeśli natomiast korzystamy z możliwości przygotowania całości domu wraz z elewacją w hali produkcyjnej, sam montaż może trwać zaledwie kilka dni.
Rozbudowa domu szkieletowego jest dużo prostsza niż w przypadku domów murowanych. Jedyny problem może stanowić samo „złożenie” poszczególnych elementów, ponieważ jakiekolwiek niedociągnięcia konstrukcyjne mogą spowodować szybsze niszczenie drewna.
Domy drewniane ryglowe
Domy ryglowe charakteryzują się ciężkim szkieletem z drewna, którego poszczególne elementy są łączone poprzez rygle. Najczęściej domy tego typu są malowane na biało, a niektóre elementy, np. słupy, maluje się na ciemny kolor. Nawiązuje to do tradycyjnych drewnianych domów ryglowych, które były popularne w średniowieczu.
Obecne domy ryglowe, choć są stylizowane na domy średniowieczne, są wykonywane z dużo lepszej jakości materiałów, zabezpieczane przed gniciem oraz izolowane nowoczesnymi materiałami.
Domy ryglowe dzielą się na słupowo-ryglowe oraz przysłupowe. Konstrukcja słupowo-ryglowa opiera się na ciężkich słupach stawianych na fundamentach, które stanowią konstrukcje nośną ścian. Natomiast w konstrukcji przysłupowej sam strop utrzymuje się na balach.
Domy drewniane pasywne
Domy pasywne są nowoczesnymi domami, które mają za zadanie maksymalnie ograniczyć zużycie energii. Najnowsze i najlepsze domy pasywne drewniane, potrzebują zaledwie 15 kWh/m². Jest to o wiele mniejsze zużycie energii niż w przypadku domów murowanych, energooszczędnych. Jednak wymaga to zastosowania pomp cieplnych czy korektorów słonecznych. Niestety, tego typu domy są dużo droższe niż domy tradycyjne czy domy energooszczędne. Jednak koszt ten szybko się zwraca, ponieważ dom pasywny jest wyjątkowo tani w utrzymaniu.