Kostka brukowa to materiał wykorzystywany na szeroką skalę przez bardzo wiele osób na całym świecie. Wszyscy eksperci podkreślają, że jest to materiał uniwersalny, dzięki któremu można tworzyć całą masę zróżnicowanych nawierzchni zewnętrznych. Jej cechą charakterystyczną jest niewiarygodnie duża wręcz estetyczność oraz funkcjonalność. Dzięki kostce brukowej można stworzyć przydomową przestrzeń na całą masę sposobów. Kostka brukowa oferowana w dzisiejszych czasach jest proponowana przez producentów w wielu gamach rozmiarowych czy kolorystycznych https://www.dom-pl.com/kolekcja-terrace-2-0/. Oto poradnik dla osób, które w najbliższej przyszłości chciałyby układać kostkę brukową.
Najważniejsze informacje o kostce brukowej
Zanim zakupimy jakąkolwiek kostkę brukową, powinniśmy dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Podstawowe parametry kostki brukowej są naprawdę łatwe do zrozumienia. O co chodzi z najważniejszymi parametrami kostki brukowej? Do tej kategorii zalicza się sposób produkcji, wykorzystane materiały, kształt, barwa a także rozmiar. Wszystkie te elementy przesądzają o tym, jaki będzie efekt końcowy i w jaki sposób nasza kostka brukowa będzie prezentowała się w naszym ogrodzie bądź na parkingu. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział kostki brukowej ze względu na zastosowany rodzaj produkcji.
- Przemysłowa kostka brukowa – jej zamienna nazwa to „kostka brukowa standardowa”. Z racji swoich właściwości zdecydowanie najchętniej wybierana jest na inwestycjach polegający na wybudowaniu nawierzchni na większych chodnikach bądź sporych parkingach. Najczęściej przemysłowa kostka brukowa jest produkowana w jednym kolorze, szarym. To, co wyróżnia przemysłową kostkę brukową, to także bardzo prosty kształt. W zdecydowanej większości przypadków kostka przemysłowa przybiega kształt prostokąta bądź klepsydry.
- Szlachetna kostka brukowa – jej elementem wyróżniającym jest fakt, że gwarantuje ona bardzo efektywne walory estetyczne w porównaniu z kostką brukową przemysłową. Szlachetna kostka brukowa może przybierać bardzo zróżnicowane kolory oraz interesujące kształty. Podczas procesu produkcyjnego szlachetnej kostki brukowej stosowana jest dodatkowa obróbka, która powoduje, że wygląd zewnętrzny produkt znacząco się poprawia.
Jak przygotować się do ułożenia kostki brukowej – najważniejsze porady i wskazówki
Warto wiedzieć, że inwestycja polegająca na samodzielnym ułożeniu kostki brukowej wbrew pozorom nie jest taka prosta i szybka do zrealizowania jak to niektórym mogłoby się wydawać. Aby ułożenie kostki brukowej było skuteczne, trzeba przygotować prawidłowy plan działań. Stworzenie takiego harmonogramu da nam gwarancję, że wszystkie zaplanowane prace przebiegną tak, jak należy.
W dokumencie z harmonogramem powinniśmy zawrzeć wszystkie istotne etapy. Mowa tutaj chociażby o wyznaczeniu wielkości terenu, wyrównaniu gruntu, korytowaniu czy przygotowaniu podbudowy. Liczba czynności do wykonania punkt po punkcie jest naprawdę duża. Dopiero gdy wszystkie etapy podstawowe zostaną zrealizowane krok po kroku, można przystąpić do pracy właściwej, czyli oczywiście do ułożenia oraz ubicia kostki brukowej. Na sam koniec wypełnia się szczeliny między poszczególnymi elementami. Podczas realizowania inwestycji polegającej na układaniu kostki brukowej w żadnym wypadku nie można zapomnieć o tym, aby wszystkie prace były rozpoczęte dopiero wtedy, gdy zakończyliśmy budowę domu oraz wykonaliśmy ogrodzenie oraz schody zewnętrzne.
Grubość kostki brukowej ma znacznie!
Grubość kostki brukowej, którą układa się na podsypce wyrównującej, uzależniona jest przede wszystkim od tego, do jakich celów ma być wykorzystywana dana powierzchnia. Jeżeli chodnik nie będzie mocno obciążony, wówczas można zdecydować się na kostkę o grubości 4 centymetrów https://www.dom-pl.com/kamien-naturalny/. Jeśli na danej kostce brukowej mają poruszać się piesi oraz pojazdy o masie do 3,5 tony, wówczas trzeba koniecznie postawić na kostkę brukową o grubości minimum 6 centymetrów.
Wszystkie ulice oraz parkingi, które będą eksploatowane znacznie mocniej, wymagają zastosowania kostki brukowej o grubości w wysokości minimum 8 centymetrów. Wyroby najgrubsze, czyli 10-centymetrowe, trzeba stosować na takich ulicach, na których obserwuje się bardzo mocny ruch masywnych pojazdów – autobusów bądź ciężarówek.
Każdy, kto myśli nad przeprowadzeniem inwestycji związanej z ułożeniem kostki brukowej, powinien również zdawać sobie sprawę z tego, że z punktu widzenia efektywności użytkowania kostki brukowej ważne są bardzo mocno zróżnicowane kwestie. Dużą wagę trzeba przywiązywać nie tylko do jej rodzaju i grubości, ale również do wzoru. Wzór kostki brukowej jest naprawdę bardzo ważny. Wzór kostki brukowej jest szczególnie istotny wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza kostka brukowa w najbliższej przyszłości będzie bardzo mocno narażona na ruch kołowy. Aby kostka brukowa wyróżniała się sporą odpornością na rozmaite obciążenia, trzeba układać ją ukośnie do przewidywanych kierunków jazdy. Jeśli się o tym zapomni, kostka brukowa ulegnie zniszczeniu znacznie szybciej.