Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł bardzo dużą popularność na oryginalne wystroje wnętrz. Wielu ludzi zatrudnia do tego profesjonalnych projektantów, którzy zawodowo zajmują się komponowaniem poszczególnych elementów wystroju i tworzeniem z nich spójnej całości. Elementy oświetleniowe są bardzo istotną częścią każdego lokalu, dlatego warto zastanowić się, jak dopasować lampy wiszące do konkretnej koncepcji, aby wyglądało to dobrze.
Różne style w projektowaniu wnętrz
W projektowaniu wnętrz jest bardzo dużo stylów, które są wykorzystywane przez projektantów. Wiele z nich się ze sobą miesza i są adaptowane do potrzeb określonego lokalu. Ogólnie wystrój wnętrza można podzielić na styl retro oraz styl nowoczesny. Stylizowanie wnętrza tak, by wyglądało ono, jakby zostało przeniesione z poprzedniej epoki, jest bardzo popularne. Jeśli zrobi się to umiejętnie, można uzyskać bardzo ciekawy efekt. Podstawowym zabiegiem ku temu jest stosowanie elementów wykończeniowych wykorzystywanych przed wieloma laty, w czasach, na które stylizowane jest pomieszczenie. Nie ulega wątpliwości, że wykorzystywane w branży budowlanej materiały mocno się zmieniły, zwłaszcza jeśli chodzi o wykańczanie budynków. Kiedyś dominowały naturalne surowce, takie jak cegła, drewno i ich pochodne. Większość elementów miała surowy wygląd, gdyż nie dysponowano zaawansowanymi technologiami obróbki materiałów, a także możliwościami produkcji elementów z tworzyw syntetycznych. Taki surowy wygląd miał jednak swój urok. Dodatki funkcjonalne do wnętrz, takie jak lampy wiszące również wyglądały zupełnie inaczej. Tamten styl był podyktowany możliwościami technologicznymi producentów – dzisiaj produkcja niemalże każdego elementu w dowolnym kształcie nie jest problemem. Często jednak wraca się z nostalgią do starych czasów, doceniając walory wizualne starych elementów wystrojów wnętrz. Częstą praktyką jest także odrestaurowywanie starych przedmiotów, takich jak właśnie lampy wiszące, zabytkowe telefony lub akcesoria, takie jak klamki i karnisze, a potem adaptowanie ich do nowoczesnych pomieszczeń. Można dzięki temu uzyskać niezwykle efektowny i oryginalny wygląd lokalu, podczas gdy taki zabieg jest stosunkowo prosty, co ma swoje zalety.
Stylem przeciwnym jest projektowanie wnętrza w nowoczesny sposób. Dominują tu estetyczne, cyklinowane panele, efektowna glazura i terakota, oraz liczne, połyskujące, metalowe elementy. Często wykorzystuje się też szkło. Jego wykorzystanie stało się wręcz wizytówką nowoczesnego stylu w architekturze. Elementów szklanych używa się dzisiaj niemalże do wszystkiego – od fasad i elewacji budynków, przez przeszklone balustrady, aż po szklane sufity, nie wspominając już o drobnych detalach wykończeniowych.
Detale wykończenia wnętrz
Bardzo istotne w ogólnym odbiorze pomieszczenia są drobne detale, takie jak elementy oświetlenia, obrazy i inne dekoracje. Odpowiednio stylizowanymi lampami wiszącymi, a także komponującymi się z nimi zasłonami i dekoracjami ściennymi można całkowicie odmienić wygląd lokalu. Warto więc zaplanować cały wygląd, a także przyłożyć odpowiednio dużo uwagi, aby wszystkie elementy komponowały się w jedną, spójną całość. Dzięki Internetowi można znaleźć wiele sklepów z licznymi akcesoriami, które będą pasowały do niemalże każdego stylu. Przeglądając strony z wykończonymi z należytą pieczołowitością wnętrzami, można też znaleźć bardzo dużo inspiracji, które da się zastosować w swoim lokalu.
Lampy wiszące w pomieszczeniach mieszkalnych i usługowych
Elementy oświetlenia dają spore pole do popisu. Lampy wiszące można znaleźć w wersjach retro, stylizowane na średniowieczne żyrandole, jak również w nowoczesnym wydaniu, posiadające futurystyczny wygląd i przypominające akcesoria z filmów science fiction. Daje to duże możliwości, gdyż pozwala na nadanie lokalowi niepowtarzalnego klimatu. Ciekawy rozwiązaniem jest zastosowanie lamp, które są celowo postarzane. Produkowane one są tak, by przypominały lampy z początku dwudziestego wieku. Niekiedy są one nawet malowane specjalną farbą, która wygląda, jakby była wyblakła. Są to celowe zabiegi, aby nadać lampie wyjątkowego charakteru. Oczywiście produkowane są w takiej technologii, że podłącza się do nich nowoczesne żarówki, dające standardowe światło, więc są to produkty służące nie tylko do dekoracji, ale także normalnego oświetlenia lokalu. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć, gdy do tak postarzanej lampy dokupi się żarówkę, która emituje zimną barwę światła. Sprawi to, że lampa będzie świecić światłem, które przypomina naturalne światło ognia, co może nadać rewelacyjnego klimatu, zwłaszcza w odpowiednio stylizowanych pomieszczeniach.
Zaopatrując nowoczesne wnętrze, lepiej rozejrzeć się za lampami produkowanymi w nowoczesnym stylu. Charakteryzują je obłe kształty i pełne zabudowy. Przeważnie takie lampy wykorzystują technologię LED. Niektóre z nich mogą wyglądać bardzo efektownie, więc przed zakupem warto przejrzeć oferty kilku sklepów, gdyż niewielkim nakładem finansowym można kupić naprawdę ciekawą lampę wiszącą, która poza walorami użytkowymi, będzie też elementem dekoracyjnym.