Klej do płyt gk – podczas prac remontowych wiele osób poszukuje skutecznego sposobu na wyrównanie ścian. Jednym z bardziej cenionych rozwiązań jest montaż płyt gipsowo-kartonowych. Elementy te przyczepia się z wykorzystaniem specjalnych stelaży lub kleju. Druga opcja uważana jest za mniej wymagającą i przyjazną dla osób bez doświadczenia. Wśród specyfików do wyboru pojawiają się kleje gipsowe i piankowe. Co należy wiedzieć przed zakupem i rozpoczęciem pracy?
Przyklejanie płyt na piankę
Klejem piankowym nazywa się popularną piankę poliuretanową. To uniwersalny wyrób budowlany, który stosuje się w przypadku różnych powierzchni i surowców. Jego zaletą jest łatwość aplikacji. Specyfik sprzedawany jest w puszkach z wygodnym aplikatorem, które wystarczy wstrząsnąć przed użyciem. Jego wykorzystanie nie będzie też wiązało się z powstawaniem większych zabrudzeń. To odpowiednie rozwiązanie dla osób posiadających doświadczenie w montażu płyt i obchodzeniu się z pianką. W przypadku wyrównywania ścian bardzo ważne jest bowiem dokonywanie regularnych pomiarów i nanoszenie poprawek tak, aby uzyskać prostą powierzchnię. Kleje piankowe szybko zasychają, ze względu na co czas na dokonanie korekty może nie być wystarczający dla osób, które dopiero uczą się montować płyty. Co warto wiedzieć o wyrobach na bazie gipsu?
Klej gipsowy – najważniejsze informacje
Czas tężenia wyrobów na bazie spoiwa gipsowego wynosi kilkadziesiąt minut. Dokładna wartość zależy od składu klejów oferowanych przez określonych producentów i jest umieszczona na opakowaniu. Przy odpowiednim zaplanowaniu pracy dokonanie koniecznych poprawek nie będzie sprawiało trudności nawet początkującym. Gipsowe kleje są też wydajne i bardzo skuteczne, dlatego chętnie sięgają po nie również fachowcy. Warto wiedzieć, że wyroby te sprzedawane są w formie proszku. Konieczne jest więc ich rozrobienie, co wymaga więcej zaangażowania niż nakładanie pianki. Ich właściwe stosowanie wymaga też nieco więcej wiedzy. O czym należy pamiętać decydując się na taki klej do płyt?
Montowanie płyt na klej gipsowy – poradnik
Przed przystąpieniem do pracy warto dobrze się przygotować. Do wymieszania kleju potrzebny będzie pojemnik i specjalna mieszarka lub wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem. Należy wyposażyć się też w narzędzia do pracy z zaprawą, takie jak kielnia i paca lub szpachla. Podczas przygotowywania masy z proszku i wody bardzo ważna jest konsystencja. Warto wziąć pod uwagę fakt, że klej będzie stopniowo tężał i stawał się trudniejszy do nakładania. Masa zwykle zmienia swoje właściwości w ciągu godziny. Ze względu na to zaleca się przygotowywać spoiwo w mniejszych porcjach i nakładać je etapami. Do przyrządzenia każdej części zaprawy konieczne jest użycie czystego pojemnika i mieszadła. Resztki zastygłej masy mogłyby bowiem przyspieszać czas wiązania kleju oraz utrudniać osiągnięcie jednolitej konsystencji. Wiedza na ten temat ułatwi właściwe zorganizowanie pracy.
Jak poprawnie przygotować zaprawę?
Tworząc masę z kleju należy kierować się proporcjami podanymi na opakowaniu. Porcję proszku wsypuje się do odpowiedniej ilości wody. Ważna jest tutaj kolejność dodawania składników. Zalanie kleju mogłoby skutkować powstaniem trudnych do rozmieszania grudek. Warto odczekać chwilę, aż proszek zamoknie, a następnie przystąpić do rozrabiania. Mieszać powinno się tak długo, aż zaprawa stanie się jednolitą masą. Po odczekaniu kilku minut na wstępne stężenie, klej miesza się jeszcze przez chwilę. Wówczas można rozpocząć nakładanie.
Nakładanie kleju i montaż płyt
Gotową zaprawę kładzie się na tylnej stronie płyt, aby następnie umieścić je na ścianie w określonym miejscu. Każdą płytę dociska się za pomocą łaty. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie dociskać jej do końca. Zaleca się minimalne przyduszenie, skontrolowanie położenia za pomocą poziomicy i dopasowanie płyty do pożądanych wymiarów. Klej gipsowy nakłada się w postaci tzw. placków. Masa nie powinna być rozsmarowywana, ale kładziona w porcjach posiadających przynajmniej 2 cm grubości i ok. 10 cm szerokości. Dozy kleju rozmieszcza się w odstępach 50 cm. Tak przygotowane elementy umożliwią osiągnięcie zadowalających efektów.
Jak wybrać dobry klej?
Wśród dostępnych wyrobów można odnaleźć klej oferowany przez różnych producentów. Poszczególne specyfiki różnią się składem i właściwościami. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z opiniami na temat danego produktu. Odnalezienie solidnego wyrobu nie będzie trudne. Ważne jest jednak to, aby był on przyjazny dla użytkowników. Zaleca się tutaj zwrócić uwagę na wspomniany wcześniej czas wiązania kleju. Dla początkujących korzystnym rozwiązaniem mogą okazać się produkty, które tężeją stosunkowo wolno. Ułatwi to dokonywanie poprawek i uchroni przed popełnieniem nieodwracalnych błędów. Klej dopasowany do indywidualnych potrzeb z pewnością okaże się dobrym wyborem. Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże osiągnąć upragnione efekty nawet początkującym. Dzięki wysokiej jakości produktom przeprowadzenie remontu nie będzie stanowiło wyzwania.