Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare? W dzisiejszych czasach zbliżeniowe karty dostępowe Mifare cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają one bowiem zarówno zapisywanie, jak i odczytywanie danych w urządzeniach elektronicznych. W zależności od tego, na jaką wersję się zdecydujemy, karty zbliżeniowe Mifare często wykorzystywane są w systemach elektronicznych, które oparte są na tym, aby szybko i skutecznie zidentyfikować użytkownika. Czym dokładnie jest karta Mifare? Jakie rodzaje kart zbliżeniowych Mifare możemy wyróżnić? Jakie zastosowanie może mieć karta Mifare? Czy karta Mifare jest kompatybilna ze standardami NFC? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym dokładnie jest karta Mifare?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat karty Mifare, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym dokładnie jest karta Mifare. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na jej zdefiniowanie, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna karta, która umożliwia skuteczne zastąpienie powszechnie znanych i popularnych kart magnetycznych czy też przestarzałych, papierowych biletów. Karta Mifare charakteryzuje się tym, że posiada przenośną pamięć, której pojemność może być różnorodna. W konsekwencji wyróżnić możemy kartę Mifare 512 bajtów, Mifare 1K-8K, Mifare S2K, Mifare S4K, Mifare X2K, Mifare X4K. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ich działanie opiera się na specyficznej częstotliwości, której wartość wynosi 13,56 MHz. Karta Mifare łudząco przypomina tradycyjną kartę płatniczą, którą możemy otrzymać zakładając konto w banku. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że karty Mifare mogą zostać zadrukowane dwustronnie- wszystko to wykonywane jest na profesjonalnych drukarkach offsetowych, ewentualnie tych termosublimacyjnych. Dzięki temu jakość nadruku jest bardzo wysoka, a na tym zależy nam niekiedy w sposób szczególny. Karta Mifare jest tak chętnie stosowana ze względu na to, że jej użytkowanie jest stosunkowo łatwe, jednocześnie bezpieczne. Nie możemy zapominać o szerokich możliwościach wykorzystania. Przykładowo tego typu karty są w stanie obsłużyć aplikacje, które są bezpośrednio związane są z elektronicznymi biletami.
Jakie rodzaje kart zbliżeniowych Mifare możemy wyróżnić?
Skoro wiemy już, czym dokładnie jest karta zbliżeniowa, a także jakie cechy charakterystyczne posiada, warto chwilę zastanowić się nad ewentualnymi rodzajami kart. Przede wszystkim w tym miejscu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że karty Mifare występują w kilku różnorodnych wersjach. Każda z nich różni się od siebie pod względem funkcjonalności.
W konsekwencji wyróżniamy karty:
Mifare Ultralight, Mifare DESfire, a także Mifare Plus. Te pierwsze to po prostu podstawowa wersja kart. Jest ona o tyle charakterystyczna, że z reguły kompatybilna jest ze wszystkimi prostymi systemami. Nieco inaczej wygląda to w przypadku karty zbliżeniowej Mifare DESfire, która to posiada zaawansowane funkcje. Umożliwiają one zapis informacji z różnorodnych źródeł. Poniekąd gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, jednocześnie są w stanie sprawnie funkcjonować nawet z rozbudowanymi systemami elektronicznymi. Jeśli chodzi o Mifare Plus, te karty bazują na najbardziej nowoczesnych technologiach, jakie mogą być wykorzystywane przez karty RFID na dzień dzisiejszy. Charakteryzują się trzema poziomami bezpieczeństwa i co godne podkreślenia- mogą występować w dwóch wariantach. Są to kolejno „Standard”, jak i również „eXpert”. Drugi wariant wykorzystywany jest do szyfrowanej transmisji danych.
Zobacz również:
Jakie zastosowanie może mieć karta Mifare?
Wiemy już czym dokładnie jest karta Mifare, a także jakie jej rodzaje występują. Teraz warto posiąść informacje na temat tego, jakie zastosowanie mogą mieć tego typu przedmioty. Otóż są one wykorzystywane niemalże na całym świecie w wielu rozwiązaniach, które wykorzystują przekazywanie wszelkich informacji w sposób bezprzewodowy. Jeśli chodzi o przykładowe zastosowania, warto wyróżnić te następujące: kontrola czasu pracy, transport publiczny, imprezy masowe, identyfikacja towarów lub osób, zarządzanie środkami trwałymi, reklama, kontrola dostępu, programy lojalnościowe, bilety elektroniczne, dokonywanie opłat drogowych, monitorowanie osób i towarów, potwierdzanie ewentualnej autentyczności towarów. Karta Mifare może być jednak wykorzystana także na wiele innych pomysłów, które zakładają, że przekazywanie informacji będzie odbywało się szybko i w sposób bezprzewodowy.
Czy karta Mifare jest kompatybilna ze standardami NFC?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nowoczesne karty NFC Mifare z reguły są kompatybilne z telefonami komórkowymi, jednakże nie ze wszystkimi. Jest to możliwe dzięki temu, że mogą obsługiwać standard NFC, a to jest ogromnym udogodnieniem technologicznym. Co godne podkreślenia- produkt może zostać dowolnie spersonalizowany poprzez zadruk z obu stron. Będzie on ciekawie prezentował się pod względem wizualnym, jednocześnie będzie odporny na uszkodzenia.