Instalacjami fotowoltaicznymi interesuje się coraz większa grupa Polaków. Sprzyja temu przede wszystkim prawo, które kilka lat temu zmieniło się w taki sposób, że po prostu posiadanie paneli fotowoltaicznych zaczęło być opłacalne. Jednak założenie własnych paneli solarnych wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Nie jest to oczywiście kwota mała i wiele osób, aby zrealizować inwestycje w fotowoltaikę, jest zmuszona do zaciągania kredytu. W takiej sytuacji normalne jest, że ludzie zaczynają zadawać pytania, dotyczące kwestii na temat, których wiedzą niewiele bądź, które nie są zbyt dobrze wytłumaczone, na przykład na stronach internetowych producentów fotowoltaiki. Warto jest tutaj odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań oraz tak naprawdę, na najważniejsze pytanie, czyli ile tak naprawdę prądu będzie w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna.
Dlaczego jest to takie ważne?
W celu uproszczenia tutaj sobie wszelkiego rodzaju rozważań oraz dyskusji będziemy odnosić się do instalacji fotowoltaicznej, która ma około 4 kW mocy. Jest to jedna z częściej montowanych w Polsce instalacji i prawdopodobnie spora część osób, która będzie szukać odpowiedzi na niektóre pytania, będzie również chciała się dowiedzieć na przykład, ile prądu wyprodukuje taka instalacja o mocy 4 kilowatów. Musimy sobie powiedzieć, że ilość prądu, jaką nam wyprodukuje nasza instalacja fotowoltaiczna, jest to niezmiernie cenna informacja, ponieważ będziemy w stanie dzięki niej określić, w jakim stopniu dana instalacja, będzie w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na prąd w skali całego roku. W sytuacji idealnej najlepiej byłoby abyśmy pokrywali 100% zapotrzebowania. Jeżeli chcielibyśmy tutaj temat podrążyć trochę bardziej, to musimy do tego dołożyć jeszcze 10-20%, ponieważ wynika to z metody rozliczenia nas z elektrownią. Przechodząc do szczegółów zakładamy, że instalacja o mocy 4 kW wyprodukuje w ciągu roku prąd o wartości 4000 kWh. Innymi słowy, za 4000 kWh, nie zapłacimy ani złotówki do elektrowni. Jednak warto tutaj powiedzieć, że 4000 kilowatogodzin to może być zarówno dużo, jak i mało dla gospodarstwa domowego. Tak naprawdę decydujące tutaj jest to, jakie będziemy mieć zużycie prądu elektrycznego. Dla niektórych gospodarstw domowych 4000 kilowatogodzin może być to znacząco za mało, a dla innych może być to znacząco zbyt dużo.
Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
Innym często zadawanym pytaniem jest to, które dotyczy miejsca, w którym powinniśmy zamontować panele fotowoltaiczne. Najczęściej widujemy instalacje, które są montowane na dachach. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze jest to faktycznie instalacja, którą najczęściej się montuje, a po drugie instalacje, które są przy gruncie, nie zawsze po prostu są widoczne. Czy zatem powinniśmy wysnuwać wniosek, że instalacje dachowe są lepsze niż te, które są na poziomie gruntu? Otóż nic bardziej mylnego. Instalacja na poziomie gruntu jest lepsza tak naprawdę z wielu powodów, natomiast na dachu najczęściej instalacje są montowane bardziej z konieczności. Właściwie dlatego, że na posesji nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby takie panele założyć. Musimy mieć świadomość tego, że na przykład instalacja o mocy 10 kW, będzie zajmowała mniej więcej powierzchnię 70 m kwadratowych. Analogicznie instalacja o mocy 4 kW będzie zajmowała około 30 m kwadratowych. Jest to dość spora powierzchnia i nie każdy, ma miejsce, aby na przykład takie panele zainstalować w ogrodzie. Z tego to powodu właśnie są one montowane na dachu. Dlaczego instalacja naziemna jest lepsza? Po pierwsze możemy ustawić panele pod dowolnym, a zarazem optymalnym kątem. Nie na każdym dachu jesteśmy w stanie to wykonać. Dodatkową możemy ustawić panele w takim kierunku, w którym również będzie ich praca najbardziej efektywna. Trzeci najważniejszy argument to taki, że wszelkiego rodzaju prace serwisowe czy na przykład odśnieżanie paneli, odbywa się z poziomu ziemi, więc jest do wykonania w każdym momencie i przez każdą osobę, bez pomocy dodatkowego sprzętu.
Jakie wybrać panele fotowoltaiczne?
Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest to, które dotyczy tego, jakie wybrać panele fotowoltaiczne. Ogólnie rzecz biorąc możemy tutaj poradzić w zasadzie dwie rzeczy. Pierwszą sprawą jest polecenie tak naprawdę renomowanych producentów z doświadczeniem. Tylko takie panele gwarantują, że moc, która została wyliczona i pokazana w charakterystyce takich paneli, faktycznie będzie przez ogniwa fotowoltaiczne generowana. Druga sprawa jest to wybór ogniwa fotowoltaicznego. Ogniwo fotowoltaiczne może być polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Główna różnica między tymi dwoma typami jest taka, że ogniwa monokrystaliczne są nawet kilkanaście procent bardziej wydajne, no i niestety są droższe. Najczęściej producenci oraz firmy, które montują instalacje fotowoltaiczne, nie polecają paneli monokrystalicznych, ponieważ cena w żaden sposób nie tłumaczy lepszej wydajności. Są jednak takie sytuacje, kiedy faktycznie lepiej jest stosować panele monokrystaliczne i jest to brak wolnego miejsca na dachu lub na posesji.