Obecnie coraz więcej osób korzysta z pomocy psychoterapeuty. Pomoc psychologiczna potrzebna jest osobom w każdym wieku. Jedną z form terapii, na którą najczęściej się decydujemy, jest psychoterapia indywidualna. Na czym dokładnie polega? Kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? Odpowiadamy.
Rozmowa w cztery oczy
Terapia indywidualna, jak już sama nazwa może wskazywać, ma na celu rozmowę pacjenta z psychologiem terapeutą, bez udziału osób trzecich. Oznacz to, że pacjent pozostaje w gabinecie sam na sam ze specjalistą. Przeciwieństwem terapii indywidualnej jest terapia małżeńska czy psychoterapia rodzinna. Również terapia grupowa jest czymś zupełnie innych i wygląda zupełnie inaczej. Na czym dokładnie polega terapia indywidualna? Generalnie zwykle wygląda ona tak, że pomiędzy specjalistą, a pacjentem powinien wywiązać się dialog. Oczywiście może mieć on przybierać różne formy. Czasami więcej mówi psychoterapeuta, czasem zadaje więcej pytań samemu pacjentowi. Terapię indywidualną mogą podjąć zarówno dorośli, jak i dzieci. Co istotne, w terapii dzieci nie uczestniczą na ogół ich rodzice. Owszem, czasem ich wizyta w gabinecie może być koniecznością, ale nie jest to regułą. Rodzice mają jednak wgląd do tego, jak wyglądają postępy leczenia. Psychoterapeuta może informować ich o stanie zdrowia psychicznego dziecka.
Terapia indywidualna – dla kogo?
Na terapię indywidualną w www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl najczęściej decydują się osoby, które nie chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Powodem może być również brak czasu. Terapia grupowa odbywa się o określonej porze. Na terapię indywidualną możemy umówić się o pasującej nam godzinie, nie patrząc tym samym na innych. Podjęcie terapii indywidualnej może być konieczne, gdy druga strona nie chce uczęszczać na spotkania z psychologiem. Dzieje się tak na przykład w przypadku małżonków, z których tylko jeden chce podjąć leczenie. Na ogół o formie terapii powinien jednak decydować psycholog albo nawet psychiatra. Często bowiem okazuje się, że terapia indywidualna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przykładowo osoby uzależnione powinny wymieniać swoje doświadczenia z innymi. Badania pokazują, że terapia grupowa może przynosić o wiele lepsze efekty, niż indywidualna. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, to terapia indywidualna będzie lepsza, niż niepodjęcie leczenia w ogóle. Pamiętajmy, że choć lekarz dobiera nam terapię, to my decydujemy, czy będziemy na nią uczęszczać.
W połączeniu z innymi
Okazuje się, że terapia indywidualna przynosi dużo lepsze efekty, jeśli jest połączona z innymi formami leczenia. Przykładowo terapia indywidualna może okazać się doskonałym uzupełnieniem terapii grupowej. Również farmakoterapia powinna iść w parze z terapią indywidualną. Każda forma terapii pozwala osiągnąć pacjentowi inne rezultaty, dlatego tak ważne może okazać się ich łączenie. Takie kompleksowe podejście wymaga jednak dużej ilości poświęconego na leczenie czasu. Już sama terapia indywidualna zabiera nam co najmniej jedno popołudnie w tygodniu. Kolejne formy terapii mogą sprawić, że nasz grafik zostanie wypełniony po brzegi. Niemniej jednak zapytajmy lekarza prowadzącego o możliwość łączenia form terapii. Dużym minusem spotkań indywidualnych jest fakt, iż nie można poznać historii innych ludzi, które są tak podobne do naszych.
Kto prowadzi terapię indywidualną?
Na ogół terapię indywidualną powinien prowadzić doświadczony psychoterapeuta z uprawnieniami. Często jednak terapię prowadzi po prostu psycholog, który ukończył odpowiednie studia. Bardzo ważna jest jednak specjalizacja, w której wiedzę zdobywa się na kursach i szkoleniach dla psychologów. Jak wybrać dobrego psychoterapeutę do terapii indywidualne? Najlepiej właśnie po specjalizacji. Inaczej bowiem leczy się problemy małżeńskie, a inaczej ciężkie stany depresyjne. Terapii indywidualnej nie może prowadzić osoba, która nie jest psychologiem. Czasami bowiem zdarza się, że osoba bez odpowiedniego wykształcenia prowadzi terapię grupową. Najczęściej ma to miejsce w przypadku spotkań anonimowych alkoholików, które może prowadzi ktoś, kto już dawno zerwał z nałogiem. Niemniej jednak dzieje się tak zwykle w przypadku grup nieformalnych, których celem jest natychmiastowa pomoc osobom chorym. Zwykle jednak dodatkowo powinny one podjąć terapię indywidualną, którą poprowadzi doświadczony psycholog. Możemy również trafić na liczne ogłoszenia osób, które ukończyły kursy z zakresu psychoterapii. Dobre, przekazujące solidną dawkę wiedzy szkolenia są jednak przeznaczone wyłącznie dla psychologów. Nie warto ufać komuś, kto nie posiada kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii. Pamiętajmy też, że podczas terapii indywidualnej specjalista nie zleca nam zwykle farmakoterapii. Może to zrobić jedynie lekarz psychiatra, który ma uprawnienia do przepisywania odpowiednich leków. Poszukując dobrego psychologa wybierajmy poradnie, w których pracują doświadczeni specjaliści, którym będziemy w stanie zaufać. Terapia indywidualna ma sens tylko wtedy, gdy oparta jest na szczerości i zaufaniu.