Witamina C jest jednym ze związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. O skutkach jej braku przekonywali się ludzie od wieków, nie zdając sobie jednak z tego sprawy. Szczególnie uciążliwym był w tym wypadku szkorbut (gnilec), dotykający w dużej mierze marynarzy podczas dalekomorskich rejsów. Szacuje się, że tylko w samej flocie Imperium Brytyjskiego na szkorbut zmarło ok. miliona marynarzy. Obecnie oprócz obecnej witaminy C w produktach żywnościowych można ją zażywać także w formie suplementów diety, a także jako wspomaganie leczenia różnych chorób. Jak stosować przykładową witaminę C Visanto?
Witamina C – funkcje w organizmie
Witamina C jest dosyć często reklamowana jako remedium na przeziębienie i grypę, ale badania nie wykazały bezpośredniego wpływu witamin na takie dolegliwości. Zważywszy jednak na fakt, że witamina C wzmacnia organizm, może ona wspomagać leczenie wielu chorób. Potwierdzone działanie i funkcje witaminy C są przy tym nie mniej istotne i oprócz zapobiegania gnilcowi, czyli szkorbutowi, witamina C ma wpływ na:
- obniżanie ciśnienia krwi, cholesterolu, a nawet ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów;
- przyspieszanie gojenia się ran;
- regulację procesów pochłaniania drobnoustrojów chorobotwórczych przez białe krwinki;
- regulację wytwarzania kolagenu;
- spowalnianie procesów starzenia się skóry;
- uszczelnianie naczyń krwionośnych, a także zapobieganie krwawieniom dziąseł.
Oprócz tego witamina C jest silnym antyoksydantem, czyli związkiem niszczącym kancerogenne wolne rodniki. Nie ma wprawdzie niepodważalnych dowodów na to, że można witaminą C leczyć bezpośrednio nowotwory, to jej działanie profilaktyczne jest już udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Witamina C niszczy wolne rodniki, a te są odpowiedzialne za niszczenie DNA zdrowych komórek organizmu. Ponadto stwierdzono również, że iniekcje witaminą C pomaga chorym znosić przykre następstwa terapii antynowotworowych, jak chemioterapia, czy radioterapia.
Jak najlepiej pozyskiwać witaminę C?
Witamina C jest bez dwóch zdań niezbędna dla organizmu człowieka, ale pozostaje pytanie, jaka jej forma jest najlepsza oraz, czy konieczna jest suplementacja witaminą C, np. Visanto?
Jak już wspomniano wyżej, w wypadku terapii przeciwnowotworowych obiecujące wyniki, a przynajmniej w odniesieniu do łagodzenia ich skutków ubocznych przynosi iniekcja witaminą C. Natomiast w wypadku codziennego pozyskiwania tej witaminy najlepszą formą będzie dostarczanie jej w pożywieniu.
Witamina C, w odróżnieniu do np. witamin z grupy B, które są obecne w każdym rodzaju pożywienia, w produktach odzwierzęcych nie występuje. Żeby pozyskać witaminę C z pożywienia, należy spożywać odpowiednie ilości warzyw i owoców, z których wiele zapewnia jej optymalną ilość. Najwięcej witaminy C zawiera dzika róża, czarna porzeczka, czerwona papryka oraz natka pietruszki. Poza tym godne polecenia są chrzan i hibiskus, a także kiszona kapusta, która może być prawdziwą bombą witaminową dla wspomagania organizmu, a szczególnie zimą. Jednakże istnieją momenty w życiu, a nawet i pełne wzmożone zapotrzebowanie na witaminę C, ponieważ łatwość dostarczenia odpowiedniej ilości kwasu askorbinowego występuje raczej wyłącznie u ludzi zdrowych.
Ludzie palący papierosy, nadużywający alkoholu, a także schorowani lub po przebytych chorobach, a także w trakcie leczenia wielu dolegliwości, potrzebują suplementacji witaminą C i może to być bardzo dobrze przyswajalna witamina C Visanto.
Kwas askorbinowy Visanto jest oferowany w formie bardzo drobno zmielonej substancji (mączki), którą przed spożyciem należy rozpuścić w wodzie. Dziennie spożycie witaminy Visanto wynosi 2 g, czyli jedną płaską łyżeczkę do herbaty i nie należy tej dawki podwyższać. Natomiast stosowana codziennie zapobiega niedoborom tej witaminy w organizmie, nawet u palaczy, czy u osób mających problem z alkoholem.
Czym skutkuje niedobór witaminy C?
Niedobór witaminy C w organizmie człowieka może prowadzić do wielu przykrych następstw. Najpoważniejszą jest gnilec, czyli szkorbut, chociaż jego wystąpienie łączy się z długotrwałymi niedoborami. Niedobór witaminy C to również niemalże zawsze wzrost ciśnienia tętniczego, zmiany miażdżycowe, a także wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory. Ponadto brak w organizmie wystarczającej ilości witaminy C może objawiać się:
- bólami mięśni i stawów;
- brakiem apetytu;
- infekcjami skórnymi oraz zapaleniem błony śluzowej;
- krwawieniem z dziąseł;
- nadczynnością tarczycy;
- nadwrażliwością na stres, niepokojami, a także potęgowaniem stanów depresyjnych;
- osłabieniem ogólnym oraz obniżeniem odporności organizmu;
- utrudnieniem gojenia się ran;
- zachorowaniem na osteoporozę.
Zaletą stosowania witaminy C w formie suplementu jest przy tym to, że zdrowy organizm nie dopuszcza do odkładania się jej w organizmie i nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Poważny problem z przedawkowaniem mogą mieć jedynie osoby cierpiące na anemię sierpowatą. W ich wypadku nadmiar może bowiem wywołać ostry kryzys komórek sierpowatych.