Na terenie Polski znajduje się wiele złóż naturalnych surowców. Jeśli pragniemy podjąć się profesjonalnych poszukiwań, musimy pamiętać, że konieczna będzie współpraca z geologiem. Natomiast, jeśli zależy nam na amatorskim szukaniu skarbów, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Czym są naturalne surowce?
Zanim wybierzemy się na poszukiwanie złóż surowców naturalnych, warto zdobyć informacje, czym są i poznać ich rodzaje. Surowiec naturalny jest materiałem, pozyskiwanym bezpośrednio ze środowiska naturalnego. Jego czysta postać nie jest użyteczna. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa, czyli „surowiec”. Konieczne jest obrobienie go w technologicznym procesie, w celu uzyskania przydatnej formy. Poszukiwanie złóż surowców naturalnych polega głównie na tropieniu minerałów. Sam wyraz „złoże” można zdefiniować jako losową koncentrację materiału, znajdującego się w konkretnym miejscu, dzięki działaniom natury.
Zobacz również:
- złoża klasyfikacja wielkopolskie http://geomain.pl/projekt-zagospodarowania-zloza/
- dokumentacja złóż wielkopolskie http://geomain.pl/dokumentacja-geologiczna/
- poszukiwanie złóż wielkopolskie http://geomain.pl/#czym-sie-zajmujemy
- geologia złożowa wielkopolskie http://geomain.pl/decyzja-srodowiskowa/
Formy złóż surowców naturalnych- minerałów
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych będzie o wiele łatwiejsze, jeśli poznamy formy minerałów. Wyprawa będzie przyjemniejsza, jeśli będziemy wiedzieli, na co patrzeć i gdzie szukać. Warto na początku zaznaczyć, że forma występowania złóż zależy od jego kształtu, procesu tworzenia oraz ułożenia. Minerały dzieli się na:
- Pokłady– występują w postaci warstw, leżących pomiędzy stropem od góry oraz spągiem z dołu. Należy do nich m.in. siarka, węgiel brunatny i kamienny.
- Wysady– mają formę słupów. Powstają poprzez wciśnięcia skał, które przez podwyższone ciśnienie stają się elastyczne i plastyczne. Zalicza się do nich m.in. gips i sól kamienną.
- Żyły– Przybierają postać niewielkich żyłek, które biegną w wielu kierunkach (zwykle są zorientowane pionowo). Powstają przez wypełnianie szczelin.
- Gniazda– powstają poprzez wypełnianie rozpadlin. Kształtują się zgodnie z przestrzenią, jako zapełniają.
- Złoża okruchowe– mają formę luźno zgromadzonych skalnych okruchów.
Jak przygotować się do poszukiwania złóż surowców?
Przed poszukiwaniem złóż surowców naturalnych zaopatrz się w dokładną mapę terenów, na których zamierzasz tropić minerały. Jeśli masz możliwość, sięgnij po książki, opisujące geologię tych miejsc. Czytając takową literaturę, skup się głównie na odsłonięciach naturalnych m.in. skarpach i urwiskach. Ważne są także odsłonięcia sztuczne, czyli kamieniołomy, rowy melioracyjne i żwirownie. Zorientuj się, w których kamieniołomach i kopalniach będą odstrzały. Zaraz po nich warto się tam udać na poszukiwania, gdyż istnieje największa szansa na znalezienie cennych okazów. Pamiętaj jednak, że aby móc się tam dostać, potrzebujesz zgody dyrektora. Ta zasada nie dotyczy nieczynnych kamieniołomów, w których równie często występują interesujące minerały.
O czym musisz pamiętać podczas wyprawy poszukiwawczej?
Podczas poszukiwań złóż surowców naturalnych pamiętaj, żeby nie uderzać młotem kryształów i szczotek krystalicznych, ponieważ istnieje spore ryzyko uszkodzenia minerałów. Warto wiedzieć, że złoża często występują w formie skupisk, wtedy zaleca się wydobywanie ich w całości. Należy to robić delikatnie, żeby nie zniszczyć surowców. Najlepiej używać w tym celu wielu dłut i stopniowo wbijać je na całej długości. Podczas wypraw poszukiwawczych ważny jest również odpowiedni ubiór. Należy włożyć na siebie to, co najwygodniejsze. Pozyskiwanie minerałów bywa naprawdę męczące i wymaga wysiłku. Wybierz obuwie, które zapewni Ci komfort i stabilność. W zależności od miejsca wydobywania, często potrzebny jest kask, który zapewni bezpieczeństwo. Załóż również rękawice, chroniące dłonie przed wszelkimi uszkodzeniami.
Jakie miejsca wybrać na amatorskie poszukiwanie złóż?
Jeśli nigdy wcześniej nie poszukiwałeś złóż surowców naturalnych, możesz zdecydować się na wyprawę z przewodnikiem, który wskaże Ci odpowiednie miejsca i opowie o znalezionych surowcach. Niektórzy wolą jednak samodzielne wycieczki. Dla nich poleca się, jak już wyżej zostało wspomniane, kopalnie i kamieniołomy. Które części tych miejsc przeczesywać? Dużo wartościowych minerałów znajduje się w hałdach kopalnianych. Można tam znaleźć nowe, niedawno wywiezione surowce. Jeśli zależy nam na, jak najlepszych okazach, poleca się poszukiwania wewnątrz hałd, gdyż zewnętrzna strona jest już zwykle intensywnie przeczesana. Jeśli chcemy wybrać inne miejsce na wycieczkę, postawmy na żwirownie oraz kopalnie węgla brunatnego. O tych terenach warto jednak poczytać literaturę z tej kategorii. Będzie nam łatwiej rozpoznawać części, w których ukrywają się najznakomitsze okazy. Podczas takich poszukiwań szukaj w głównej mierze pęknięć oraz szczelin, gdyż to tam najczęściej można znaleźć ciekawe, naturalne surowce.
PODSUMOWANIE
Jeśli interesujesz się geologią złożową i pragniesz podjąć się poszukiwań złóż surowców naturalnych, pamiętaj o dobrym przygotowaniu i zdobyciu odpowiedniej wiedzy. Pozwoli Ci to na odkrycie najciekawszych minerałów. Ponadto, przed takimi wyprawami zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Jeśli miejsce nie nadaje się do poszukiwań, odpuść! Nie warto narażać swojego życia i zdrowia. Pamiętaj o zaopatrzeniu się w kask i dobre rękawice, jeśli wchodzisz do kopalni.